Vertical
Albert Kan-Dapaah

Albert Kan-Dapaah

Timeline of Albert Kan-Dapaah. His career, life, and achievements.

1953

13 March 1953

Birth and Early Life

Albert Kan-Dapaah was born on 14 March 1953. He hails from Maase-Boaman in the Ashanti Region of Ghana.

1963

31 December 1963

Early Education

He attended Acherensua Secondary School from 1964 to 1969 and proceeded to the Institute of Professional Studies to study Accountancy.

1974

31 December 1974

Education

 In 1975, Kan-Dapaah enrolled at the North East London Polytechnic, London, and then to the Emile Woolf College of Accountancy, where he obtained qualifications in Accountancy.

1977

31 December 1977

Early Career

Kan-Dapaah has held several positions in private firms and public institutions since 1978. He served as an Audit Senior with Pannel Kerr Forster, a chartered accounting firm, and was transferred to its Monrovia and London offices between 1978 and 1986.

1986

31 December 1986

Head of Audit at SSNIT

In January 1987, he was the Head of Audit, Social Security, and National Insurance Trust (SSNIT).

1987

31 August 1987

Director of Audit at ECG

He joined the Electricity of Company Ghana as Director of Audit in September 1987 and rose to become the Director of Finance, a position that he occupied for six years. 

1991

31 December 1991

Ashanti Regional Representative on the National Council of NPP

Albert Kan-Dapaah was the Ashanti Regional Representative on the National Council of the New Patriotic Party (NPP) and a member of the Finance and Economic Affairs Committee of the NPP between 1992 and 1996.

1995

31 December 1995

President of the Institute of Chartered Accountants

In 1996, he was elected as the President of the Institute of Chartered Accountants, Ghana, as well as the Vice-President, Association of Accountancy Bodies in West Africa.

1996

31 December 1996

Member of Parliament

Albert Kan-Dpaah has been the Member of Parliament (MP) for Afigya Sekyere West Constituency since January 1997.

1999

31 December 1999

Member of Parliament

Kan-Dapaah was elected as the member of parliament for the Afigya-Sekyere West constituency of the Ashanti Region of Ghana for the third time in the 2004 Ghanaian general elections.

1999

31 December 1999

Minister for Energy

Albert Kan-Dapaah became Minister for Energy in the Kufuor government after the NPP won power in the 2000 elections.

2002

31 December 2002

Minister for Communications and Technology

During the April 2003 cabinet reshuffle, he became the Minister for Communications and Technology. He became the Minister for Interior during Kufuor's second term.

2007

31 December 2007

Chairman of the Public Accounts Committee of Parliament

In 2008 Kan-Dapaah became chairman of the Public Accounts Committee of Parliament when the New Patriotic Party lost power.

2022

04 January 2022

Controversy

On 15 January 2020, a video of a flirtatious WhatsApp video call between Albert Kan-Dapaah and a young woman popped up on social media leading to several calls for his resignation from the position as National Security Minister.

Similar Timelines to Explore

Expolore similar timelines on Timepath and dive deeper into the subject of Albert Kan-Dapaah. Your journey through connected events and stories starts here. Missed something? We would love to hear your suggestions for additional timelines.